چاپ روبان

از زمان های گذشته تا به امروز استفاده از هدایا برای ابراز احساسات مرسوم بوده است. هدایایی که موجب افزایش احساسات مابین طرفین بوده است. اما پیوسته ما به دنبال آن هستیم که این هدایا را هرچه قدر ارزان قیمت با بسته بندی زیبا تحویل دهیم. هرچند هدایای تبلیغاتی نیز وجود دارد که به سبب جلب رضایت مشتری ها باید سرشار از زیبایی باشند. بنابراین استفاده از جعبه و یا کاغذ های رنگین و زیبا افزایش یافت. برای بسته نگه داشتن درب این جعبه ها از روبان استفاده می شود. همچنین بسیاری از روبان ها به منظور گردن آویز استفاده می شوند که معرف نوع برند و مشخصات کاری شخص استفاده کننده است. روبان ها عمدتا از جمله وسایل تزئینی و زینتی هستند که میزان اعتبار هدیه و اشخاص را افزایش می دهند. روبان ها عمدتا از مواد طبیعی و یا مصنوعی تهیه می شوند. مواد طبیعی که در روبان ها کاربرد دارند مانند ابریشم، مخمل، کنف و… است و در روبان های مصنوعی از مواد پلی استر، پلاستیک و پلی پروپیلن استفاده می شود. یکی از مواردی که باعث زیبایی و دلنشینی روبان های می شود چاپ روبان است. چاپ روبان برای نمایش دادن زینت بیشتر و یا نمایش دادن فرهنگ های مختلف استفاده می شود. اما چاپ روبان چگونه انجام می پذیرد؟ و بیشتر پارچه هایی که برای روبان استفاده می شود چه نام دارد؟

صنعت چاپ روبان

همانطور که گفته شد روبان تنها برای زیبایی در بسته بندی استفاده نمی شود، بلکه روبان ها می توانند معرف مشخصات افراد باشند. این نوع از روبان اغلب برای نگه داشتن آی دی کارت ها بر روی گردن افراد استفاده می شود بنابراین باید لوگو و برند که متناسب با مشخصات افراد بر روی آن چاپ شود.

برای چاپ روبان در وهله اول نیاز به دستگاه های تخصصی است که وظیفه چاپ را به دوش می کشد و در وهله دوم جنس روبان است. برخی از بهترین جنس ها که برای چاپ روبان مناسب هستند عبارتند از ساتن و ابریشم. که این دو پارچه به راحتی برای چاپ با دستگاه تطبیق پیدا می کنند.

روش های چاپ روبان

به طور کلی برای چاپ روبان از دو روش استفاده می شود. این دو روش عبارتند از سیلک اسکرین، حرارت یا سابلیمیشن

چاپ روبان به روش سیلک اسکرین

این روش از لحاظ صرف هزینه بسیار به صرفه است. اما عیب این روش آن است که تنوع رنگی را کاهش می دهد. یعنی در واقع برای چاپ روبان مورد نظر تنها می توان از یک رنگ به خصوص استفاده کرد. ایراد دیگری که به این روش وارد است، فراوانی ضایعات است که در واقع این ضایعات میزان بازده دستگاه را کاهش می دهد.

چاپ روبان به روش حرارت یا سابلیمیشن

روش دوم که در چاپ روبان استفاده می شود، در صنعت بیشترین کاربرد را دارد. در این روش برخلاف روش سیلک اسکرین تنوع رنگی افزایش یافته است. همچنین بازده این روش با توجه به کاهش سطح ضایعات تولیدی بیشتر است. بنابراین استفاده از این روش برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان هزینه بالایی را در بر خواهد داشت.

همانطور که گفته شد روبان ها به طور کلی برای بسته بندی ها و همچنین به عنوان گردن آویز به منظور نگه داشتن آی دی کارت ها استفاده می شوند. چاپ بر روی روبان ها بیشتر به جهت معرفی برند و فرهنگ انجام می پذیرد. اما علاوه بر روبان، چاپ پرچم نیز می تواند به خوبی نشان دهنده برند و کسب و کار افراد باشد. با پیشرفته شدن صنایع و شرکت ها، برندهای مختلفی پا به عرصه ظهور گذاشته اند که برای شناخته شدن در میان عرصه های تکنولوژی و صنعت نیاز به معرفی دارند.