امروزه پرچم  چه به صورت یک پارچه و چه به صورت یک نماد و نشانه و چه به صورت طرح گرافیکی و… نماد هویت ملی هر کشور بشمار آمده که با پرچم های کشورهای دیگر متفاوت است و در هر جا و به هر روش که به کار گرفته شود ، ممیزه­ای برای شناسایی اولیه حکومت، دولت، قدرت و نیروی حمایتی پشت صحنه آن به­شمار می آید. پرچم اهتزاز نیز یکی ازانواع پرچم های ملی بشمار می­آید.

پرچم اهتزاز

پرچم چیست و پرچم اهتزاز به چه کار می­ آید ؟

در گذشته به پارچه ­ای که از موی نوعی گاوکوهی برگرفته شده بود و در جنگ­ها بر درفش یا نیزه بسته می­شد «درفش» می‌گفتند که آن هم از فعل «دِرَفشیدن» یا «دِرُوْشیدن» به معنای «نوعی لرزیدن» گرفته شده است. علم و بیرق نیز برابر نهاد عربی پرچم و درفش هستند که در زبان فارسی وارد شده­اند.

پرچم­ها از رنگها و نمادهایی که بر روی آن نقش می بست، از یکدیگر متمایز می شدند و غالبا برای  نشان دادن هویت یک گروه ، قوم ، سرزمین ، کشور و یا  یک ملت به کار رفته و می­رود  و البته آن رنگ­ها و نشانه ها و نمادها  ازآرمان ها و آرزوها، وضعیت و شرایط ، نگرش­ها و بینش­ها و آمال مردمی که آن پرچم را انتخاب کرده بودند و تلاش می کردند تا منحصربه فرد نیز باشد، نشات می گرفت . بدین ترتیب ترکیب عناصر شکل دهنده آن درفش، عملا هویت مردمانی که آن را به عنوان نشانشان برگزیده بودند ، تعریف می­کرد .

 

امروزه پرچم  چه به صورت یک پارچه و چه به صورت یک نماد و نشانه و چه به صورت طرح گرافیکی و… نماد هویت ملی هر کشور بشمار آمده که با پرچم های کشورهای دیگر متفاوت است و در هر جا و به هر روش که به کار گرفته شود ، ممیزه­ای برای شناسایی اولیه حکومت، دولت، قدرت و نیروی حمایتی  پشت صحنه آن به­ شمار می آید.

پرچم اهتزاز نیز به همه پرچم هايي گفته می­شود که به هنگام نواختن سرود ملی کشورها توسط ارتش­های دنیا به اهتزاز و حرکت در مي­آيند .

تاریخچه پرچم

پرچم از زمان­های دور در میادین جنگی مورد استفاده قرار می گرفت. در داستان­های شاهنامه نیز هر نیروی خیر و شری که برای نبرد به صحنه می­آمد، درفشی را با خود حمل می­کرد که بر روی ان نمادهایی که اعتقاداتش را  به تصویر می­کشید، درج شده بود . این درفش­ها مانند یک بیانیه حامل المان­ها و نشانه هایی بودند که نیروهای مختلف و به عبارتی خیر را از شر متمایز می­ساختند .  درفش کاویانی نیز از جمله نمادهایی است که در دوران ساسانی برای متمایز ساختن سپاهیان ایرانی و پادشاهان آن به کار گرفته شده است. شوالیه ها نیز در اروپا با علائمی که بر روی پرچم ها و سپرهایشان استفاده می­کردند، خود را از بقیه متمایز می ساختند .

کاربرد پرچم

پرچم ها دارای کاربرهای متمایزی بودند:

  • آرم و نشان و علامت
  • شناسایی، مشخص شدن و تمایز
  • تاریخ و عظمت
  • شناساننده هویت
  • علامت دهی

تاریخچه پرچم در ایران

اولین پرچم ایران را درفش کاویانی گویند و داستان آن به قیام کاوه آهنگر بر علیه حکومت ضحاک بازمی­گردد که پیش بندی بود که او بر سر چوب زده و مردم بر گردش جمع شده و قیامشان را بر علیه ضحاک آغاز کردند . بعدها پادشاهان ساسانی برای درفش کاویانی از پوست شیر و پلنگ به جای چرم همراه با جواهرات بسیار استفاده کردند.

بعد از تصرف ایران توسط اعراب،  به مدت دو قرن ایران فاقد پرچم بود و تنها دو گروه سیاه جامگان و سرخ جامگان دارای پرچم سیاه و سرخ ساده  بودند. در دوران غزنویان نقش ماه و شیر و دردوران خوارزمیان نقش شیر و خورشید بدان اضافه شد . تا دوران مشروطه پرچم تغییرات مختلفی داشت . بعد از پیروزی مشروطه مجلس شورای ملی پرچم مستطیل شکل سه رنگ سبز و سفید و سرخ را با نشان شیر( ی که شمشیر ذوالفقار حضرت علی (ع) را بدست دارد و تاکیدی بر ابعاد مذهبی  بودن مشروطه و گرفتن بهانه از سوی مشروعه طلبان را داشت ) و خورشید،  پرچم رسمی ایران قرار داد.

انواع پرچم

پرچم نماد ملی هر سرزمینی می­باشد پس طبیعی است که در هر جا که آن کشور حضور دارد، نماد آن نیز که معرف ان سرزمین می باشد حضور داشته و به کار برده شود . قاعدتا برای معرفی هر کشور به دیگران،  بیش و پیش از هر چیز پرچم آن کشور می­تواند مفید واقع شود .

هم­چنین پرچم هر کشور الهام بخش تمامی سازمان­ها و دوایر داخلی برای شکل دادن به لوگو و نمادهایشان در داخل و خارج می­باشد .

پرچم اهتزاز

اهتزاز در فرهنگ لغات به معنی فراخته، افراشته، جنبش، حرکت، نوسان می باشد .در نتیجه پرچم اهتزاز با نامی که برای ان انتخاب کرده اند، کاملا در تناسب و تطابق معنایی است .

پرچم اهتزاز ایران ، یکی از انواع پرچم های کاربردی در ایران است که عموما برای سطح شهر ، جشن ها و اعیاد ، مناسبت­های مذهبی ، ورزشگاه­ها ، مجموعه­های دولتی ، نمایندگی های ج .ا.ا در خارج از کشور و محل اقامت مسئولین دولتی در خارج از کشور ، محل برگزاری کنفرانس های دولتی و بین المللی و … از پرچم اهتزاز استفاده می­شود .  پارچه پرچم اهتزاز ایران از جنس ساتن بوده و  ضخامت آن بستگی به اندازه پرچم و بزرگی آن دارد . از آن­جایی که پرچم اهتزاز در معرض دائم نورخورشید ، باد ، آب و خاک است از نظر نوع پارچه انتخابی نیز دارای اهمیت بسیار است .

چاپ پرچم اهتزاز  به اشکال پرچم بادبانی و پرچم ساحلی  که دارای پایه ها و طرح­های متفاوت می باشد بوده ، و نیز  پرچم اهتزاز به صورت افقی و عمودی در طیف متفاوتی از نظر نوع چاپ ، ابعاد ، جنس پارچه، رنگ و … تولید می­گردند .

در پرچم اهتزاز افقی از واتر پانچ و در پرچم اهتزاز عمودی یا از واترپانچ و یا به­صورت دوسر جای چوب جهت نصب بر روی واتر بندها استفاده می­شود . همچنین پارچه  پرچم اهتزاز دارای قابلیت شستشو بوده و چاپ آن دو رو می باشد.

لازم به ذکر است نوع پرچم اهتزازی که در ایران استفاده می­شود، عمودی بوده و از سری پرچم اهتزاز و برافراشته است.

قیمت پرچم اهتزاز بر اساس کیفیت  و جنس پارچه ، نوع چاپ و اشکال چاپ پرچم اهتزاز (پرچم بادبانی و پرچم ساحلی ) متفاوت بوده و بر اساس نوع افقی یا عمودی بودن چاپ پرچم اهتزاز و نحوه نصب پایه هایش تعیین می­شود .

چاپ روبانمقالات مفید

پرچم اهتزازچاپ پرچم اهتزاز

یک دیدگاه