مقالات مفید

همه چیز درمورد چاپ افست و دیجیتال

چاپ افست و دیجیتال

برای چاپ انواع بروشورها، کارت های تبلیغاتی و یا پوسترها نیاز علاوه بر طراحی مناسب، رنگ و چاپ با کیفیت نیز در زیبایی آنها نقش داشته و اهمیت بالایی دارند. برای چاپ این موارد روش های چاپ مختلفی وجود دارد که عبارتند از چاپ افست و چاپ دیجیتال. هر یک از این روش ها مزایا و معایبی دارند که با داشتن آگاهی لازم در مورد آنها می توان دست به انتخابی درست زد. در این مطلب به تفاوت چاپ افست و دیجیتال و معرفی آنها به طور کامل پرداخته شده است.

معرفی چاپ افست

چاپ افست و دیجیتال

چاپ افست و دیجیتال

چاپ افست از قدیمی ترین و پرکاربردترین نوع چاپ ها می باشد و از آن برای چاپ کردن محصولاتی که تیراژ بالایی دارند استفاده می شود. چاپ تمامی روزنامه ها با استفاده از این روش می باشد. در چاپ افست صفحاتی که از جنس آلومینیوم هستند ساخته می شوند که به آنها زینک گفته می شود. زمانی که رول های کاغذ را بر روی دستگاه چاپ قرار می دهند، این رول ها از محل زینک عبور کرده و رنگی که با طرح متناسب است بر روی کاغذ نقش بسته می شود. در صورتی که بخواهید طرح رنگی ایجاد کنید باید از 4 زینک استفاده نمایید.

در این نوع چاپ می توان انواع کاغذها را مورد استفاده قرار داد و جهت استفاده در چاپ های با تیراژ 1000 به بالا استفاده می گردد.

معرفی چاپ دیجیتال

چاپ افست و دیجیتال

چاپ دیجتال روش مدرن تری در مقایسه با چاپ افست می باشد. در این روش به علت این که مراحل پیچیده و رمان بر چاپ افست وجود ندارد بسیار رایج و پرطرفدار می باشد. در این روش خبری از صفحات زینک و دستگاه ای بزرگ نیست و جوهر به شکل مستقیم به کاغذ مورد نظر انتقال داده می شود و طرح را ایجاد می کند.

البته این نوع چاپ برای چاپ کردن رنگ های سیاه و سفید و CMYK می باشد و چاپ رنگ های واقعی توسط این روش ممکن نیست. تفاوت چاپ افست و دیجیتال بسیار زیاد است و هر یک از این دو روش دارای مزایا و معایبی می باشند که باعث شده است تا با وجود چاپ دیجیتال، چاپ افست منسوخ نشود و هنوز هم کاربرد زیادی داشته باشد.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

  • بزرگترین تفاوت چاپ افست و دیجیتال (Digital and offset printing) در نوع چاپ آنها می باشد که همانطور که گفته شد چاپ افست برای چاپ های سیاه و سفید و چاپ دیجیتال جهت چاپ های رنگی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • تفاوت دیگر این دو روش در تیراژ آنها می باشد. در روش افست امکان چاپ با تیراژ بالا وجود دارد در صورتی که روش دیجیتال برای چاپ تیراژهای خیلی بالا مناسب نیست.
  • در چاپ افست امکان استفاده از انواع کاغذها وجود دارد در صورتی که در چاپ دیجیتال این گونه نیست و محدودیت بیشتری برای چاپ بر روی متریال های مختلف دارد.
  • چاپ دیجیتال روش سریع تری نسبت به چاپ افست می باشد و در صورتی که عجله دارید بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده نمایید.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت و خدمات چاپ انواع پرچم، اعم از پرچم تشریفاتی و یا چاپ روبان به سایت نماپرچم مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *